Program wydarzeń towarzyszących wystawie SENSO-litera

Program wydarzeń towarzyszących wystawie SENSO-litera

Wystawa edukacyjna SENSO-litera to przestrzeń przyjazna dzieciom, która pozwoli odkryć litery na wiele sposobów dzięki naszym zmysłom – będziemy litery wąchać, dotykać, poruszać, wyobrażać… co tylko przyjdzie nam do głowy! W każdą sobotę zachęcamy rodziny do przyłączenia się do naszych twórczych warsztatów, w trakcie których wspólnie odkryjemy kolejne możliwości nie tylko liter, ale też nasze własne. Razem będziemy przedstawiać, słuchać, tworzyć, a nawet tańczyć!

 • Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

sierpień

Czy I może być ciekawskie? Czy A rano jest takie samo jak wieczorem? Czy S na księżycu zachowuje się podobnie jak na Ziemi? Czy R rano jest takie samo jak wieczorem? Czy W łatwiej poruszać się w piasku czy na morzu? Ile liter, tylu aktorów i opowieści do zagrania, bo każda z nich jest inna, ma inny kształt, brzmienie czy ciężar, ma też różne możliwości. Na tym spotkaniu sprawdzimy, jakim zestawem aktorów jest alfabet.

prowadzenie:
Monika Reks – studentka Wydziału Lalkarskiego na kierunku reżyseria teatru lalek oraz doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele lat związana z ruchem recytatorskim oraz wywiedzionego ze słowa, pracowała m.in. w jednej z wrocławskich szkół alternatywnych czy prowadziła warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza. Współpracowała z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym jako wolontariusz i tłumacz-przewodnik. Tworzy formy teatralne skierowane do dzieci i dorosłych, obecnie pracuje nad pokazem, którego odbiorcą mają być zarówno dzieci słyszące, jak i Głuche.

Litery, dźwięki, kształty  wszystko to będziemy odkrywać na warsztatach muzycznych. Zagramy na fortepianie, sprawdzimy, czy w instrumentach są ukryte litery, przemienimy się w akrobatów oraz posłuchamy muzyki granej na żywo. Zajęcia będą rozwijać umiejętności motoryczne oraz uważne słuchanie. Prosimy o przyniesienie zmiennego obuwia np. baletek.

prowadzenie:
Katarzyna Bartos – absolwentka klasy skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej im. R. Bukowskiego we Wrocławiu, która pasją do muzyki zaraziła się w wieku 7 lat. Jej wielką miłością jest altówka – siostra skrzypiec. Asystent w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i studentka studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie. Certyfikowana nauczycielka Music Together® – amerykańskiej metody umuzykalniania dzieci i niemowląt.

Warsztaty skierowane do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.

Nikt nie lubi, kiedy traktuje się go z góry, kiedy decyduje za niego, mówi co ma myśleć lub narzuca swoje zasady. Dzieci też tego nie lubią! Zapraszamy na warsztat, w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się, jak komunikować się z dziećmi: jak interpretować komunikat, wyrażać swoje potrzeby czy rozwiązywać konflikty i trudności, nie pomijając indywidualnych potrzeb dziecka z szacunkiem do jego temperamentu i emocji.

prowadzenie:
Alina Gadalińska  Od 10 lat pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym, od 3 lat pracuje w Fundacji Promyk Słońca. Współpracuje również z SWPS w ramach szkoleń podyplomowych z zakresu rozwoju dziecka oraz praktycznej pracy terapeutycznej z przedszkolakami. Szkoli się z zakresu psychoterapii systemowej w Krakowie oraz ma zaplecze teoretyczne oraz praktyczne z pracy w nurcie terapii behawioralnej.

Zapraszamy wszystkich muzealnych odkrywców do poszukiwania liter na ekspozycji. Razem zobaczymy, czy zamknięte w gablotach lub ukryte wśród eksponatów litery też mogą mieć swoje zapachy, cechy charakteru, a może własną historię! Na warsztatach stworzymy mapę interesujących miejsc dla innych zwiedzających, dzięki czemu będą mogli zobaczyć wystawę oczami muzealnych odkrywców.

Zdziwione O, imprezowe W i rozsadzające całe pomieszczenie K! Tego lata wszystko się może zdarzyć. Podczas warsztatów sprawdzimy, co wyniknie z połączenia tysiąca różnych kształtów, wybudujemy nieoczywiste dźwięki i przekonamy się, jakie charaktery kryją się pod każdą literą.

prowadzenie:
Ewa Buchta  graficzka, fotografka, edukatorka. Ukończyła studia na Wydziale Sztuki w Opolu oraz na ASP we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty z zakresu sztuk plastycznych zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Choć na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, ceni sobie współpracę z dziećmi, od których czerpie inspiracje i z którymi poszerza granice wyobraźni.

Ma klawisze i guziki, możne być długi i krótki, a w dodatku jeszcze wydaje dźwięki! Co to takiego? Oczywiście akordeon! Zainspirowani literami będziemy razem grać, tańczyć, śpiewać i świetnie bawić!

prowadzenie:
Dominik Maciążek  wszechstronny muzyk, które swoje umiejętności rozwijał w wielu ośrodkach: Musik und Kunst Privatuniversität w Wiedniu, Italian Accordion Academy w Urbino, Hochschule für Musik w Detmold oraz w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ważną część jego działalności stanowi edukacja - Od 8 lat pracuje z dziećmi, a od 2 lat prowadzi Mezzo Forte Autorską Szkołę Muzyki. Stara się pokazywać jak wspaniały jest świat dźwięków. Razem ze swoimi uczniami czerpie ogromną radość ze wspólnego muzykowania.

Zapraszamy na spotkanie z Panem Zagadką, który przy pomocy zadań i zagadek pomoże uczestnikom spotkania nie tylko lepiej poznać litery ale także Całe spotkanie opiera się na Programie Stymulowania Rozwoju Funkcji Wykonawczych za pomocą multimedialnych ćwiczeń z wykorzystaniem podłogi interaktywnej. Ćwiczone i usprawniane będą takie funkcje jak: hamowanie impulsywnych reakcji, utrzymanie uwagi, planowanie działań, organizacja pracy, bez których niełatwo wysiedzieć w ławce szkolnej i opanować natłok i chaos szkolnych obowiązków.

minione

 • 13 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
  LiterArt. Warsztaty teatralne

Czy I może być ciekawskie? Czy A rano jest takie samo jak wieczorem? Czy S na księżycu zachowuje się podobnie jak na Ziemi? Czy R rano jest takie samo jak wieczorem? Czy W łatwiej poruszać się w piasku czy na morzu? Ile liter, tylu aktorów i opowieści do zagrania! Bo każda z nich jest inna, ma inny kształt, brzmienie czy ciężar, ma też różne możliwości. Na tym spotkaniu sprawdzimy, jakim zestawem aktorów jest alfabet.

prowadzenie:
Monika Reks – studentka Wydziału Lalkarskiego na kierunku reżyseria teatru lalek oraz doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele lat związana z ruchem recytatorskim oraz wywiedzionego ze słowa, pracowała m.in. w jednej z wrocławskich szkół alternatywnych czy prowadziła warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza. Współpracowała z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym jako wolontariusz i tłumacz-przewodnik. Tworzy formy teatralne skierowane do dzieci i dorosłych, obecnie pracuje nad pokazem, którego odbiorcą mają być zarówno dzieci słyszące, jak i Głuche.

 • 14 lipca 2019 (niedziela), godz. 12.00
  Nauczmy się tego razem – jak pomóc dziecku poznawać świat? Warsztaty dla rodziców

Kiedy dzieci zaczynają poznawać otaczający je świat, tak naprawdę wyruszają w piękną, ale pełną małych oraz dużych przeszkód, przygodę. Jak pomóc im w tej drodze? Jak komunikować się, żeby się zrozumieć? Jak wygląda proces nauki małego dziecka? Zapraszamy rodziców (szczególnie dzieci w wieku wczesnoszkolnym) do wyjątkowego warsztatu, w trakcie którego dowiecie się, jak być nie tylko mądrym przewodnikiem, ale przede wszystkim kompanem w tej fascynującej podróży.

prowadzenie:
Anna Nowak-Ludziejewska, Mobilna Pracownia Montessori
Mobilna Pracownia Montessori została utworzona w 2017 roku. Była wynikiem połączenia pasji, jaką jest uczenie się z filozofią, stylem życia, jakimi są Rodzicielstwo Bliskości oraz Pedagogika Marii Montessori. Ania wykorzystuje te działania pracy, jako nauczyciel wczesnoszkolny w Szkole Montessori. Razem z Tomkiem starają się wdrażać zasady wychowania w duchu Montessori w swojej rodzinie. Są rodzicami dwóch montessoriańskich chłopców, Ignacego i Jasia. Ponadto Ania z wykształcenia oraz z pasji jest antropologiem kulturowym. Pedagogika Montessori oraz antropologia kulturowa mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim to, że obie te nauki oparte są na obserwacji, a także miłości do drugiego człowieka.

 • 14 lipca 2019 (niedziela), godz. 12.00–13.00
  SENSO-kino. Wzrok

Patrzeć i widzieć nie zawsze oznacza to samo. Zdarza się, że spoglądamy razem na jeden przedmiot, ale postrzegamy go w różny sposób. Co takiego dzieje się w naszych głowach, że choć patrzymy wspólnie, możemy widzieć zupełnie różne rzeczy? Czy nasze emocje, wspomnienia i osobowość mają wpływ na nasz wzrok? Tego dowiemy się dzięki filmowi, po którym zapraszamy na krótki warsztat.

 • 20 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
  Pora na LITERO-TWORA. Warsztaty twórcze

Zdziwione O, imprezowe W i rozsadzające całe pomieszczenie K! Tego lata wszystko się może zdarzyć. Podczas warsztatów sprawdzimy, co wyniknie z połączenia tysiąca różnych kształtów, wybudujemy nieoczywiste dźwięki i przekonamy się, jakie charaktery kryją się pod każdą literą.

prowadzenie:Ewa BuchtaGraficzka, fotografka, edukatorka. Ukończyła studia na Wydziale Sztuki w Opolu oraz na ASP we Wrocławiu. Prowadziła warsztaty z zakresu sztuk plastycznych zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Choć na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, ceni sobie współpracę z dziećmi, od których czerpie inspiracje i z którymi poszerza granice wyobraźni.

 • 21 lipca 2019 (niedziela), godz. 11.00
  SENSO-kino. Słuch

Nadstawmy uszy. Co słyszycie? Jest głośne czy ciche? Szybkie czy wolne? Słyszysz miasto czy las? Drzewa czy może wodę? Na tym pokazie zapraszamy na film do posłuchania! Dajmy ponieść się dźwiękom i śpiewajmy lub tańczmy razem z bohaterami opowieści! Po filmie zapraszamy na krótki warsztat artystyczny.

 • 27 lipca 2019 (sobota), godz. 12.00
  Tańczące literki. Warsztaty ruchowo-taneczne

R – stawia szybkie kroki, O – sprężynowe podskoki, W – wiruje, S się snuje! Zapraszamy wszystkich chętnych do zatańczenia alfabetu. W trakcie warsztatów dzieci będą badać możliwości ruchowe swojego ciała w oparciu o taniec intuicyjny. Zastanowimy się także nad potencjałem tanecznym liter i konkretnych słów. Zatańczymy wiatr, szum fal morskich i malinowe lody dla ochłody!

prowadzenie:
Barbara PrzerwaPedagog kulturalno-oświatowy o specjalizacji tanecznej, na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w Dziale Oświatowym jako edukator muzealny. Autorka weekendowych cykli warsztatów plastycznych skierowanych do dzieci od 3 do 12 roku życia – „Muzealne Kocie Ścieżki”, „Mozaika Muzealna”, „Zmysły i zamysły”, a od 2017 roku także cykl warsztatów plastyczno-ruchowych „Muzealne Poruszenie” dla dzieci w wieku 6–12 lat i dla rodziców z dziećmi do lat trzech, w ramach którego łączy dwie swoje wielkie pasje – taniec i sztukę.

 • 28 lipca 2019 (niedziela), godz. 11.00–13.00
  SENSO-kino. Ruch

Duzi i mali, szybcy i wolni, ludzie i zwierzęta – każdy może się ruszać! Skakać, tańczyć, rosnąć, czy zwijać w jak najmniejszą kulkę. Zapraszamy na film, który zachęci nas do ruszenia się z miejsca i zastanowienia nad możliwościami naszego ciała. Po seansie czekają nas krótkie warsztaty.

___________________________________________


Wystawa w ramach akcji #muzelaniaki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Muzealniaki, Mobilna Pracownia Montessori, Fundacja Promyk Słońca

Patroni medialni: Ładne Bebe, Dzieciaki w Plecaki, Rodzic w mieście, sisandkids.pl, Edki blog, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Wyborcza.pl Wrocław, www.wroclaw.pl