Współcześni romantycy

Współcześni Romantycy. Miłość i związki

W tym semestrze wykłady w Muzeum Pana Tadeusza będą dotyczyły współczesnego rozumienia romantycznej miłości.

Półki w księgarniach uginają się od poradników podpowiadających, jak stworzyć szczęśliwy, zdrowy i stabilny związek. Dlaczego to takie trudne? Częścią winy można obarczyć kulturę, podsuwającą w książkach, serialach i reklamach obrazy idealnej, bajkowej miłości, z którymi rzeczywistość nieustannie przegrywa. Udział w zamieszaniu mają pisarze romantyczni. To oni rozsławili miłość, jako mistyczną tęsknotę za nieskoń­czonością oraz poszukiwali idealnych kochanek i kochanków. Miłość niespełniona, tragiczna albo rozczarowująca na kartkach książek zyskiwała drugie, wspaniałe oblicze. I chociaż, być może, nie wszyscy czytają lektury szkolne z wypiekami na policzkach, to świadomie bądź nie, tworząc relacje przejmujemy wzorce romantyków. Warto więc, u źródła, poznać fakty i mity na temat romantycznej miłości, o których opowiedzą zaproszeni psychologowie i terapeuci.

 • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, informacje o zapisach na stronach www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl oraz www.swps.pl
 • współorganizator cyklu: Uniwersytet SWPS

PROGRAM NA SEZON 2019/2020

 • 12 października 2019 (sobota), godz. 16.00
  Gdybym mógł, progi wilczą otoczyłbym jamą. Zazdrość i zdrada w związku
  prowadzenie: mgr Aleksandra Żyłkowska
 • >>więcej informacji

Zazdrość ma w sobie wiele z fantazji. Czując zagrożenie, partnerzy wyobrażają sobie najgorsze możliwe scenariusze. Drobne gesty i niejasne sytuacje urastają do rangi niepokojących sygnałów. Odczuwany ból jest bardzo realny, szczególnie jeśli zdrada faktycznie się wydarza. Opadają wówczas maski, często pod wpływem gwałtownych i sprzecznych emocji. Ujawniona prawda daje cenny wgląd w kondycję psychiczną i faktyczne relacje wszystkich zamieszanych w sytuację zdrady osób.

Aleksandra Żyłkowska – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog. Zajmuje się praktyką kliniczną i psychoedukacyjną. Pracuje w Strefie Młodzieży i Strefie Psyche Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS prowadząc warsztaty, wykłady i szkolenia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz pedagogów szkolnych. Pracuje w Instytucie Psychoterapii i Seksuologii w Katowicach. Ukończyła specjalizację z seksuologii klinicznej na podyplomowych studiach „Seksuologia kliniczna” na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Jest w trakcie czteroletniego Kursu Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Psychoterapii w Krakowie. Kurs posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Zgodnie z wymogami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego swoją pracę poddaje stałej superwizji u osób posiadających tytuł superwizora PTP oraz PTS. Prywatnie miłośniczka podróży backpackerskich, od lat zauroczona Skandynawią.

 • 9 listopada 2019 (sobota), godz. 16.00
  Nie mogę żyć bez ciebie. I z tobą też nie. Miłość jako uzależnienie
  prowadzenie: mgr Maria Marszałek
 • >>więcej informacji

Romantyczną miłość określają wielkie słowa: jest niepohamowana, płomienna, potężna jak śmierć. Od jakiegoś czasu psychologowie zauważają też, że niektórzy przeżywają ją jak nałóg, to znaczy, że mimo prób zerwania tkwią w toksycznych związkach albo po porzuceniu doświadczają głodów, podobnych do tych, które są udziałem narkomanów i alkoholików. Poeci od wieków porównywali to groźne uczucie do trucizny. Dlaczego niektórym łatwiej niż innym uzależnić się od miłości?

Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel akademicki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów. Pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza. Od 2016 roku koordynatorka cyklu wykładów „Współcześni Romantycy”.

 • 7 grudnia 2019 (sobota), godz. 16.00
  Snuć miłość. Fantazje i rutyna w relacji romantycznej
  prowadzenie: mgr Zofia Szynal
 • >>więcej informacji

Literackie wersje romantycznych miłości były przeważnie niespełnione. Na drodze do szczęścia kochanków stawały różne przeciwności: rodzina, obowiązek patriotyczny, śmierć. Tęsknotą karmiły się fantazje tworzące miłosne historie, a słowem „romans” określano, i dalej się określa, pewien typ opowieści, która wcale nie musi być prawdopodobna. W prawdziwym życiu również pojawia się pokusa, aby uciec od nudy, pojawiającej się nieuchronnie w związku. Lepiej postawić na realizację fantazji za wszelką cenę czy polubić rutynę. A może jest trzecia droga?

Zofia Szynal – psycholog i psychoterapeuta. Ukończyła studia magisterskie i studia podyplomowe „Praktyczna Diagnoza Psychologiczna” na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu oraz dwuletnie studia podyplomowe „Seksuologia kliniczna – opiniowanie, edukacja i terapia” na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie w trakcie studiów drugiego stopnia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej pod kierownictwem dr Popiel i dr Pragłowskiej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

_______________________

Koordynacja cyklu:
Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel akademicki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów. Pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza. Od 2016 roku koordynatorka cyklu wykładów „Współcześni Romantycy”.

_______________________